O wydawnictwie

Wydawnictwo EMG z Krakowa rozpoczęło swą działalność od Polskiej Kolekcji Kryminalnej - liczącej się już dziś mocno na wydawniczym rynku, serii rodzimych powieści kryminalnych, podchodzących do gatunku z bardzo szerokiej perspektywy. Do tej pory ukazało się trzynaście tomów.

 
Antologia Trupy Polskie, przedsięwzięcie artystki malarki Ewy Mańkowskiej, właścicielki firmy EMG, brawurowo otwarła cykl. Namiętna czytelniczka kryminałów postanowiła rzucić wyzwanie polskim autorom i namówiła ich do napisania opowiadań lub powieści kryminalnych, sensacyjnych lub thrillerów. Pierwszy tom kolekcji okazał się sukcesem zarówno medialnym, jak i czytelniczym.

Podobnie stało się z debiutancką powieścią znakomitego poety Marcina Świetlickiego, Dwanaście , która błyskawicznie trafiła na listy bestsellerów. O tych dwóch tomach pisano w prasie przeszło 100 razy. Autor powtórzył sukces publikując kontynuacje debiutu:  Trzynaście i Jedenaście, a za "Dwanaście" otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku "Dwanaście", "Trzynaście" i "Jedenaście" ukazało się zebrane w jednym tomie zatytułowanym po prostu "Powieści". Również w 2011 roku, z okazji 50. urodzin poety Świetlickiego ukazały się Wiersze zbierające w jednym tomie 9 książek poetyckich wydanych w latach 1992-2009 oraz 77 wierszy niepublikowanych i 44 rozproszone w antologiach, prasie lub wydaniach poszerzonych. 

Gaja Grzegorzewska, do niedawna najmłodsza autorka kryminalna w Polsce, zrehabilitowała klasyczny kryminał spod znaku Agathy Christie czy Conan Doyle'a, czterema powieściami: Żniwiarz, Noc z czwartku na niedzielę, Topielica oraz Grób . Autorka stawia na skomplikowaną, kryminalną strukturę, a przy tym zawierają bardzo aktualny komentarz naszej rzeczywistości. Za "Topielicę" otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru 2011.

Wydawnictwo EMG od pewnego czasu specjalizuje się w wydawaniu poezji. Swoje najnowsze książki poetyckie ogłosili u nas m.in.: Edward Pasewicz (Pałacyk Bertolta Brechta , 2011; Och, Mitochondria, 2015), Marcin Baran (Niemal całkowita utrata płynności , 2012 oraz Zebrane , 2013), Agnieszka Wolny-Hamkało (borderline , 2013), Marcin Świetlicki (Jeden, 2013), Mariusz Grzebalski (W innych okolicznościach, 2013), Jacek Gutorow (Kartki, 2015) i Xavier Farre (Kompas na śniegu, 2015).

W 2013 roku zadebiutowała nowa seria krytycznoliteracka: decyzje krytyczne. Pierwszą wydaną w niej książką jest Republika poetów Joanny Orskiej. Kolejne są poświęcone Brunonowi Schulzowi (Bruno od Księgi Blasku), Ryszardowi Krynickiemu (Pismo chmur) oraz Tadeuszowi Różewiczowi (Próba rekonstrukcji).

Książka Architektura jest najważniejsza. Rozmowy Ewy Mańkowskiej-Grin otworzyła w 2015 roku serię poświęconą najróżniejszym zagadnieniom związanym z architekturą. Kolejno swoje premiery miały Architektki (2016), Rozmowy drugie (2017) oraz Drzewa (2018). Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta. 

Wydawnictwo jest otwarte na wszelkie, literackie poszukiwania.

Obiecujemy wiele ważnych książek.