Spotkanie z Bartoszem Hekselem w Żydowskim Muzeum Galicja

Data publikacji: 18 marca 2021

Wydawnictwo EMG wraz z Żydowskim Muzeum Galicja zaprasza na spotkanie z autorem książki „Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie”, Bartoszem Hekselem. Z autorem rozmawiać będzie Łukasz Wojtusik. Wydarzenie odbędzie się 25 marca (czwartek) o godz. 17.30 w Żydowskim Muzeum Galicja. Ze względu na zaistniałą sytuację spotkanie odbędzie się bez publiczności. Na Facebooku Muzeum oraz Wydawnictwa dostępna będzie transmisja live.

Wydarzenie na Facebooku

Książka będąca tematem spotkania jest poświęcona prawnikom żydowskiego pochodzenia oraz roli, jaką odgrywali w międzywojennym Krakowie. Dotyczy ona ich działalności społecznej, politycznej, kulturalnej i naukowej, a także wkładu w rozwój polskiej oraz europejskiej myśli prawniczej. Uzupełnieniem obrazu są historie konkretnych osób i ich rodzin, wybrane głośne sprawy sądowe, w których brali udział, a także charakterystyczne dla epoki przykłady życia towarzyskiego ówczesnych elit. W publikacji przedstawiono również losy krakowskich adwokatów w czasie wojny i po jej zakończeniu. Książka wykorzystuje dokumenty archiwalne i jest ilustrowana zdjęciami i materiałami pochodzącymi z kolekcji muzealnych lub prywatnych, do tej pory rzadko bądź w ogóle nie prezentowanych.

Pracę uzupełnia 429 biogramów osób, które uprawiały zawód adwokata w roku 1939.

Bartosz Heksel to absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2010), studiów podyplomowych „Nazizm – Totalitaryzm – Holokaust” prowadzonych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz podyplomowych studiów muzealniczych na UJ. Od 2012 roku pracuje w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, obecnie jako adiunkt w oddziale Apteka pod Orłem. Jest autorem scenariusza trzech wystaw czasowych: „Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu”,„Zwierzyniec zaprasza: Dębniki” i „Żegota.Ukryta pomoc”, współautorem katalogu „Żegota.Ukryta pomoc” (2017) i kilku wystaw plenerowych, a także autorem artykułów o Krakowie i krakowskich Żydach, publikowanych w „Krzysztoforach. Zeszytach Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa”.

 

„Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie”
Bartosz Heksel
Wydawnictwo EMG, Kraków 2020
ISBN 978-83-63464-37-0
Oprawa miękka ze skrzydełkami
str. 240
format 170x230
cena 42,00 zł

Premiera: 5.11.2020

Książka została wydana ze wsparciem Związku Krakowian w Izraelu.

Partnerzy:

Fundacja Tislowitzów
Porwisz i Partnerzy
Tomasik Pakosiewicz Groele

Udostępnij

 POWRÓT

KSIĄŻKA:

NOWOŚĆ

Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie

Bartosz Heksel

Wydanie książki o działalności krakowskich adwokatów pochodzenia żydowskiego do 1939 roku to wyjątkowe wyzwanie, jakiego podjęli się wspólni...