Maciej Malicki

Maciej Malicki (1945-2013). Debiutował w latach siedemdziesiątych wierszami w „Odrze”. Później zamilkł na ćwierć wieku. Co nie znaczy, że nie pisał. Debiut książkowy opublikował w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat – „Kawałek wody”. Od tamtej pory co roku publikował nowe książki. Powstały m. in. „Saga ludu” i  „Wszystko jest”, zyskując autorowi miano objawienia polskiej prozy i jedynego spadkobiercy tradycji literackiej Mirona Białoszewskiego.

We wczesnych latach 70. debiutował w 'Odrze' (poezja) i w 'nowym wyrazie' (proza). Następne kawałki Malickiego ujrzały światło dzienne po 30 latach. Pokazał je między innymi w 'Akcencie', 'Dzienniku Portowym' i 'Tyglu Kultury'. Pisał prawie wszystko. Od wierszy, poprzez prozę i dramat, po balety [sic!]. Pracował w redakcji "Literatury na świecie".


Wykonywał wiele zawodów. W latach 1998–2006 był sekretarzem redakcji „Literatury na Świecie”. Ostatnio pracował jako barman w mikołowskim pubie „Pryzmat”. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lubi chodzić. Całe życie w Świdrze, pod koniec życia na emigracji w Mikołowie.

 

Książki tego autora

 

Kogo nie znam