Architektura i zwierzęta

Autor: Joanna Gellner, Mateusz Boczar
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom VII
Wydawnictwo EMG, Kraków 2021
ISBN: 978-83-63464-42-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 240
Premiera: 07 lipca 2021

 POWRÓT

cena:
42,00 zł
33,60 zł

koszty przesyłki

OPIS:

Wydawnictwo EMG z radością zapowiada „Architekturę i zwierzęta” autorstwa Joanny Gellner i Mateusza Boczara, siódmy tom z serii „Architektura jest najważniejsza”. Premiera zaplanowana jest na 7 lipca 2021 roku. Dwa tygodnie później, 21 lipca, w ramach Festiwalu Góry Literatury, odbędzie się spotkanie z autorami książki.

Siódmy tom z serii „Architektura jest najważniejsza”, traktujący o złożonych relacjach ludzi i zwierząt w przestrzeni architektury i urbanistyki, to kolejna (po m.in. „Architektach”, „Pionierkach” i „Drzewach”) syntetyczna próba opisu zjawisk trapiących naszą współczesność w kontekście materialnej aktywności człowieka. Książka „Architektura i zwierzęta” podejmuje i referuje rozmowę o współzależności kreowania przestrzeni przez człowieka, w której architektura może być definiowana jako „coś, czego wcześniej nie było”, z „istniejącym od zawsze” światem przyrody. Joanna Gellner i Mateusz Boczar opowiadają w znakomity sposób o relacji zwierząt z architekturą i urbanistyką, tworząc pionierską pracę popularnonaukową. W przystępnej i różnorodnie ilustrowanej formie z jednej strony ukazują swoisty „dług”, jaki ludzie zaciągnęli u zwierząt, budując przestrzeń materialną wokół siebie, czerpiąc doświadczenia na przykład z praktyki organizacji i budowy zwierzęcych siedzib, z drugiej – co dziś zdaje się znacznie bardziej istotne – opisują z wielu perspektyw, jak bardzo nadużyliśmy zaufania natury, i przedstawiają naglącą potrzebę tworzenia rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych pozwalających zwierzętom funkcjonować w „betonowym świecie człowieka”.

W tej książce przeplatają się rozmaite wątki łączące zwierzęta i architekturę. Obok fascynującej opowieści o zwierzętach-architektach znajdziemy tu historię budynków projektowanych specjalnie dla zwierząt – zarówno tych «dla chleba» (hodowlanych), jak i «dla igrzysk». Najważniejsza jest jednak opowieść o dzisiejszej sytuacji zwierząt w wielkich miastach i ich przystosowywaniu się do nowych warunków, a także o działaniach człowieka próbującego otworzyć przestrzeń miejską na ich potrzeby. I choć książka znakomicie wpisuje się w tok badań posthumanistycznych, to napisana została tak przystępnie, że wciągnie w lekturę również czytelników nieobeznanych z tajnikami współczesnych trendów i teorii badawczych” – Małgorzata Omilanowska

 

„Architektura jest najważniejsza” to seria poświęcona najróżniejszym zagadnieniom związanym z architekturą. W poprzednich tomach rozważano pytania dotyczące współczesnego krajobrazu, chaosu urbanistycznego, degeneracji krajobrazu, kondycji zawodu architekta, jego roli kulturotwórczej i społecznej, ekologii w projektowaniu, ciągłości i jakości uprawiania profesji architektonicznej oraz jej przyszłości. Zwracano też uwagę na rolę kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej i urbanistycznej. Jeden z tomów w całości poświęcony jest drzewom i ich roli w kontekście działalności architektonicznej i urbanistycznej. Teraz nadeszła pora na zwierzęta.

 

Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta i pedagoga.

 

Architektura i zwierzęta
Autorzy: Joanna Gellner, Mateusz Boczar
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom VII
Wydawnictwo EMG, Kraków 2021
ISBN 978-83-63464-42-4
Oprawa miękka ze skrzydełkami
str. 240
Format: 168x210 mm
Cena: 42,00 zł

Premiera: 7 lipca 2021

 

 

SERIA:

Architektura jest najważniejsza

NOWOŚĆ

Architektura Utracona

Zbigniew Beiersdorf, Irma Kozina, Jan Łaś, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Joanna Majczyk, Agnieszka Tomasz...

 

Budowanie świata. Wokół twórczości Tom

Michał Wiśniewski

 

zobacz całą serię