Diabeł w błękitnej sukience

Autor: Walter Mosley o autorze
Seria: Poza seriami
Wydawnictwo EMG, Kraków 2015
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
ISBN: 978-83-63464-24-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 184
Format: 200x130 mm
Premiera: 15 października 2015

 POWRÓT

cena:
32,00 zł
25,60 zł

koszty przesyłki

OPIS:

Wydawnictwo EMG przedstawia powieść kryminalną Waltera Mosley'a Diabeł w błękitnej sukience.
 
Diabeł w błękitnej sukience, pierwsza część cyklu o przygodach Easy’ego Rawlinsa, to ubrana w kostium kryminału noir niezwykle osobista opowieść o jazzującej Ameryce lat czterdziestych, snuta z perspektywy „czarnucha”. To także hołd złożony literaturze noir, Raymondowi Chandlerowi i Dashiellowi Hammettowi. Hołd przewrotny, gdyż uzupełniający tradycję czarnego kryminału o dobitnie artykułowane wątki społeczne i rasowe.

Los Angeles, 1948. Ezekiel „Easy” Rawlins czarnoskóry weteran II wojny światowej traci pracę. Joppy, jego przyjaciel i właściciel ulubionego baru, postanawia mu pomóc i przedstawia go pewnemu białemu. Ten ma dla Easy’ego propozycję. Chodzi o odnalezienie niejakiej Daphne Monet. Kobiety w błękitnej sukience.
Easy nie jest przekonany, czy powinien się zgodzić. Biały mężczyzna budzi w nim strach. Przypomina kogoś z przeszłości. Kogoś, o kim Easy chciałby zapomnieć. Jednak przyjmuje propozycję. Szybko okazuje się, że była to jedna z najgorszych decyzji w jego życiu...
 
Książkę zredagował Marcin Świetlicki, który jest również autorem rysunku wykorzystanego na okładce. 
 
Walter Mosley (1952). Amerykański pisarz. Przodkowie jego matki Żydówki pochodzili z Rosji, ojciec pracował jako urzędnik dla amerykańskiej armii podczas drugiej wojny światowej. Jego rodzice, ze względu na podziały rasowe, długo nie mogli się pobrać. Uczył się w szkole dla Afroamerykanów, jednej z pierwszych, która uczyła „historii czarnej Ameryki”. Jak sam podkreśla, czuje się zarówno Afroamerykaninem, jak i Żydem. Jest autorem kilkudziesięciu powieści i laureatem wielu nagród w tym nagrody Grammy za najlepsze teksty (do płyty Richarda Pryora …And It’s Deep Too!).
Więcej na temat Mosley'a w zakładce Autorzy.
 

Walter Mosley będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. 12 października spotka się z czytelnikami i odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku. 

 

WALTER MOSLEY                                                                                   
DIABEŁ W BŁĘKITNEJ SUKIENCE
PRZEŁOŻYŁ PAWEŁ LIPSZYC
KRAKÓW 2013; ISBN 978-83-63464-24-0
Cena: 32 zł, stron: 184
Oprawa miękka, wymiary: 200/130
PREMIERA: 15 października 2013

 

AUTOR

AUTOR KSIĄŻKI

POWIĄZANE Z KSIĄŻKĄ

 

SERIA:

Poza seriami

 

Ich Miasto (ebook)

Anis Dziób-Pordes, Irek Grin

 

Zapisane

praca zbiorowa pod redakcją Urszuli Glensk i Irka Grina

 

Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie

Bartosz Heksel

 

zobacz całą serię